Міністерство охорони здоров’я України з метою вжиття заходів щодо мінімізації шкідливого впливу самолікування на здоров’я населення, забезпечення моніторингу за дотриманням правил рецептурного відпуску лікарських засобів з серпня 2022 року в Україні ініціювало запровадження електронного рецепту на антибактеріальні лікарські засоби. Крім того, з листопада електронний рецепт поширився на наркотичні (психотропні) лікарські засоби. Наступним етапом з квітня 2023 року планується розширення електронного рецепта на всі лікарські засоби, які підлягають відпуску за рецептом лікаря. Це дозволить спростити процес призначення рецептурних ліків, зробити його більш ефективним та сучасним. Також це дозволить посилити контроль за відпуском рецептурних ліків у аптеках. До того ж цифрове рішення є частиною вимог євроінтеграційних процесів України, адже в багатьох країнах світу відпуск рецептурних ліків відбувається саме з використанням електронних інструментів. З квітня 2023 року відпуск всіх рецептурних ліків почне здійснюватися за електронним рецептом. Це рішення буде впроваджуватися поступово з можливістю використання лікарями паперових рецептурних бланків. При цьому задля зручності пацієнт зможе сам обрати, за яким рецептом він зможе придбати ліки в аптеці – електронним чи паперовим. Так, пацієнт не лише зможе отримати ліки контрольовано, прозоро та зручно, але й убезпечити своє здоровʼя від негативних наслідків неправильного чи самовільного вживання рецептурних препаратів.

 

Що таке електронний рецепт та для яких ліків він потрібен?

 

Електронний рецепт – це те саме, що паперовий – тільки цифровий 🙃.

 

По-перше, це зручно. По-друге, безпечно, бо виключає всілякі махінації з отриманням препаратів. А, по-третє, дозволяє вести прозорий облік та контроль ліків, які отримують українці.

 

Навесні електронний рецепт стане обовʼязковим для призначення рецептурних лікарських засобів.

Втім, паперовий рецепт не зникне повністю. Якщо лікар не матиме можливості сформувати е-рецепт (відсутність світла чи звʼязку), він випише вам паперовий.

 

Отже, на які ліки потрібен рецепт – розповідаємо 👇

 

  1. Доступні ліки

“Доступні ліки” – державна програма, яка дозволяє пацієнтам отримувати ліки безоплатно або з невеликою доплатою.

Програма поширюється на лікування:

  • серцево-судинних захворювань;
  • бронхіальної астми;
  • діабету II типу;
  • цукрового та нецукрового діабету;
  • розладів психіки та поведінки;
  • епілепсії та ін.

Щоб отримати ліки проти цих захворювань, пацієнту необхідний електронний рецепт від лікуючого або сімейного лікаря.

  1. Антибіотики

Вживання антибіотиків без відповідних показань може не лише зашкодити людині, але й сприяє розвитку антимікробної резистентності, внаслідок чого бактерії мутують та стають стійкими до лікування.

Саме тому з серпня 2022 року відпуск антибіотиків в Україні почав здійснюватися за е-рецептом.

Виписати е-рецепт на антибіотик може лікар будь-якої спеціальності. І для цього необовʼязково мати декларацію з сімейним лікарем.

  1. Ліки суворої звітності

Йдеться про наркотичні (психотропні) лікарські засоби.

Отримати електронний рецепт на наркотичний (психотропний) лікарський засіб можна в лікаря, який відповідає за лікування пацієнта. Це може бути як сімейний лікар, так і вузькопрофільний спеціаліст — хірург, онколог чи невролог.

А в разі тривалого лікування – повторний рецепт на ліки можна отримати дистанційно.

 

  1. Всі рецептурні ліки

Перелік рецептурних ліків не змінюється. Всі ті ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, можна буде придбати за е-рецептом.

Це можуть бути:

  • протисудомні засоби;
  • гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
  • препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
  • та навіть деякі звичні для нас ліки проти болю, кашлю чи заспокійливі.

Щоб отримати електронний рецепт, необхідно обовʼязково звернутися до лікаря. Виписати е-рецепт зможе лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної чи приватної клініки або ж лікар-ФОП. І для цього пацієнту також не обовʼязково мати декларацію.

#Здоровіші_разом

Що потрібно знати про е-рецепт – МОЗ відповів на найбільш поширені питання українців

З впровадженням електронного рецепта на всі рецептурні препарати питань виникає все більше, що цілком природньо, адже тепер ця норма пошириться на велику групу ліків, які вживають українці.

Отже, відповідаємо на найпоширеніші з них.

  1. На які ліки буде потрібен електронний рецепт?

Електронний рецепт пошириться на всі зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря.

При цьому перелік рецептурних ліків не розширюється. Усі ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, можна буде отримати зокрема і за електронним рецептом.

  1. Чи будуть ще діяти паперові рецепти?

Так, е-рецепт буде впроваджуватися поступово: за відсутності світла чи звʼязку у медичному закладі, лікар, як і раніше, зможе виписати вам рецепт на спеціальному паперовому бланку.

  1. Чи потрібно мати декларацію з сімейним лікарем для того, щоб отримати рецепт?

Електронний рецепт можна буде отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Водночас пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в електронній системі охорони здоров’я – це проста процедура, яку може швидко здійснити будь-який лікар.

  1. Які лікарі будуть виписувати е-рецепти?

Виписати е-рецепт зможуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП.

  1. Чи зможе лікар виписати рецепт на конкретну торгову назву ліків?

Е-рецепт не містить торгових назв препаратів, а лише міжнародну непатентовану назву, іншими словами – діючу речовину. Так пацієнт самостійно приймає рішення щодо бренду лікарського засобу з відповідною діючою речовиною, відповідно до свого бюджету.

 

  1. Чи можна придбати меншу кількість ліків за рецептом, ніж призначив лікар?

Так, ви зможете погасити електронний рецепт частково, тобто придбати меншу кількість ліків, аніж вам призначив лікар. Так ви зможете одноразово погасити рецепт на мінімальну кількість препарату (наприклад, блістер чи ампулу). При цьому повторно отримувати рецепт для відпуску залишку ліків не потрібно.

7.                  Як отримати рецепт на ліки в сільській місцевості, де обмежений доступ до медичних послуг?

Пацієнти у віддалених регіонах зможуть придбати рецептурні ліки за паперовим рецептом від фельдшера.

  1. Чи обовʼязково мати телефон, щоб отримати е-рецепт?

У разі, якщо ви чи ваші близькі не маєте мобільного телефону, лікар надрукує спеціальну інформаційну пам’ятку з деталями призначення, номером та кодом для погашення рецепта в аптеці.

9.                  Чи будуть діяти виключення на відпуск ліків на територіях, де ведуться бойові дії?

Так, на період дії воєнного стану буде діяти виключення на придбання рецептурних ліків без рецепта лікаря  в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення активних воєнних (бойових) дій.

  1. Як волонтери зможуть закупляти ліки для потреб воєнного часу?

Військові адміністрації, підрозділи Збройних сил, а також залучені волонтерські та благодійні організації можуть закупляти рецептурні ліки оптово безпосередньо у дистрибʼюторів для потреб воєнного часу без рецепта.

 

 

Що важливо знати пацієнтам про ліки? 

Щороку ліки рятують мільйони життів. Завдяки їх правильному застосуванню пацієнти по всьому світу мають можливість жити здоровим, повноцінним та довгим життям.

Проте чим відрізняються між собою та чому деякі препарати потребують лікарського призначення?

За рівнем контролю всі ліки можна поділити на безрецептурні та рецептурні.

💊Безрецептурні ліки – ті лікарські засоби, які ви можете придбати в аптеці без спеціального рецепта. Такі ліки зазвичай застосовуються за результатами самодіагностики або за рекомендацією фармацевта. Найчастіше це препарати проти болю, кашлю, нежитю чи інших найбільш поширених захворювань та їх синдромів.

💊Рецептурні ліки – це всі ті лікарські засоби, які підлягають відпуску виключно за призначенням лікаря. До них відносяться зокрема й антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати, препарати для зниження артеріального тиску, лікування серцевих хвороб та інші.

Прийом цих ліків має відбуватися під пильним наглядом медичного спеціаліста, оскільки вони несуть підвищений ризик негативних реакцій.

Наразі відпуск певних груп рецептурних ліків, зокрема антибіотиків чи наркотичних (психотропних) препаратів, здійснюється за електронним рецептом. А деякі рецептурні ліки, як от проти серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, препарати інсуліну та інші, можна отримати безоплатно або з невеликою доплатою за електронним рецептом лікаря в рамках державної програми «Доступні ліки».

Пам’ятайте, що при погіршенні самопочуття обовʼязково зверніться до лікаря та неухильно дотримуйтесь його рекомендацій. Слідуйте режиму прийому та ні в якому разі самостійно не змінюйте дозування чи частоту прийому ліків і не призупиняйте лікування.

Адже здоров’я – це насамперед ваша відповідальність. Лікуйтеся свідомо!