Щойно фінішував  Всесвітній тиждень імунізації. З цього приводу хочемо нагадати вам про календар щеплень — графік, згідно з яким дітей та дорослих вакцинують від небезпечних інфекцій. Він є у кожної країни.

За всю історію вакцинації календарі щеплень багато разів змінювалися: до них додавалися нові вакцини й зникали ті, що з тих чи інших причин вже не були потрібні. Усі календарі починалися з одного щеплення — від натуральної віспи, яка забирала мільйони життів. У 1950-х роках винайшли вакцину від поліомієліту та додали її до календаря. У 1980-х роках з усіх календарів зникли щеплення проти віспи, після викорінення цієї смертельної хвороби завдяки вакцинації.

Українській календар профілактичних щеплень наразі передбачає вакцинацію проти 10 хвороб. Це вакцинація проти туберкульозу, гепатиту В, правця, дифтерії, кору, епідемічного паротиту (“свинка”), краснухи (рубелли), кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції (Hib-інфекція). Вакцинація дітей старших п’яти років і дорослих від COVID-19 наразі не входить до Національного календаря, проте вона доступна та також безоплатна.

Усі вакцини, які використовуються згідно з календарем щеплень, куплені коштом платників податків чи надані міжнародними партнерами. Тому їх можна зробити безоплатно у педіатра чи сімейного лікаря.

Графік щеплень побудований таким чином, щоб із самого народження людина була максимально захищена та сформувала належну імунну відповідь. Перші щеплення роблять ще у пологовому будинку, і продовжуються все життя, адже вікових обмежень, приміром, для ревакцинації від дифтерії та правця або щеплень від COVID-19 не існує.

Саме тому дуже важливо суворо дотримуватися графіку вакцинації та робити дитині усі щеплення в зазначений час. Якщо ваша дитина чи ви з якихось причин пропустили планове щеплення — наздоженіть його якнайшвидше!

Важливо!

Не бійтеся робити кілька щеплень одночасно — це світова практика, що дозволяє отримати захист від кількох інфекцій. Які щеплення можна суміщати в часі — скаже лікар.

Щеплення можна робити навіть при нежиті та застуді, температурі до 38,0 °C, при прорізуванні зубів, і сезонній алергії.

Хронічні та супутні захворювання, наприклад бронхіальна астма, діабет, муковісцидоз, онкологія, — це може бути пряме показання до додаткової вакцинації, негайного щеплення! Людина із такими хворобами має більший ризик тяжкого перебігу інфекцій, проти яких можна було б захиститись вакцинацією.

Крім щеплень за Національним календарем, існують ще рекомендовані вакцинації, які є не менш важливими. Деякі з них можна зробити безоплатно, як-от щеплення від грипу для груп ризику, від вірусу папіломи людини для підліток у певних громадах, які закуповують їх коштом місцевого бюджету, інші — тільки власним коштом. За можливості, робіть і рекомендовані щеплення дітям та собі.

 

Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб