З початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, на територію регіону масово надходять завідомо неправдиві повідомлення про мінування, що свідчить про численні спроби ворога дестабілізувати ситуацію в нашій державі.

В 2023-2024 роках в Житомирській області зафіксовано значну кількість повідомлень терористичного характеру про замінування закладів освіти, торгівельно-розважальних комплексів,  правоохоронних органів, які безпосередньо надходили на електронні адреси вказаних установ.

Для збереження анонімності електронних листів про «фейкові мінування», їх надсилають з використанням спеціалізованого програмного забезпечення (VPN-сервісів, ІР-телефонії, проксі-серверів), а також т.зв. «скриптів» (спотворена лексика, нелогічна пунктуація). Також більшість електронних повідомлень про замінування містить ознаки «сватінгу», тобто замінування від іншої особи, яка не має відношення до терористичної діяльності.

Так, для надсилання терористичних повідомлень агресор все частіше залучає неповнолітніх осіб, які є користувачами заборонених соціальних мереж (“VK”, “OK”), учасниками різних спільнот Телеграм-каналів, ігрових Інтернет-платформ та чатів особистого спілкування («Discord»), звідки представники спецслужб країни-агресора, шляхом погроз, шантажу та за матеріальну винагороду, отримують їх персональні дані та залучають до дій протиправного характеру, відповідальність за які передбачена ст. 259 Кримінального Кодексу України.

Зокрема,

  • завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками, – карається позбавленням волі на строк від 2 до 6 років;
  • те саме діяння, якщо об’єктами завідомо неправдивого повідомлення стали критично важливі об’єкти інфраструктури або будівлі чи споруди, що забезпечують діяльність органів державної влади, або заклади охорони здоров’я, або заклади освіти якщо воно спричинило тяжкі наслідки чи вчинено повторно, – карається позбавлення волі на строк від 4 до 8 років.